+359 (0)2 997 70 72[email_protected]
Летописна книга на Михайловското основно народно училище
До 1921 год. там учителстват последователно Цв. Христова, Ст. Константи, М. Караджинова, С. Маджарова, Йонка Керемитчиева, Тодор Арнаудов, Елена Тошева.
През 1921 год. е назначена Параскева Иванова. Тогава за училищна сграда е наета къщата на Захари Спасов, а през 1922 год., с усилията на г-ца Иванова, е построена самостоятелна училищна сграда, която посреща своите първи ученици през 1923 год. В двора на училището е издигнат паметник на загиналите герои съселяни, участници в Балканската и Първата световна война. Паметникът е осветен на 8 юли 1923 год. от заместника на митрополит Стефан, в присъствието на военния министър генерал Вълков, генерал Лазаров, окръжния управител и други видни лица, в присъствието на много хора и от съседните села.
През учебната 1925/1926 година учител е Райна Мангърова. Организирани са извънкласни четения, за да могат учениците да усвоят материала по-добре. През тази година е направена екскурзия до Аеропланното училище. Със средства от ученическа доброволческа каса са закупени книги.
В летописите на 1927/1928 учебна година е отбелязано, че на 14 април 1928 год., Велика събота, става голямото земетресение в Чирпан с последвали трусове на 18 април в Пловдив, Борисовград /Първомай/, Чирпан и около 60 села в околността. Трусовете продължават един месец. Властите взимат мерки в подкрепа на населението. Лековитият извор за минерална вода Меричлери пресъхва. Жителите на Михайлово събират 350 лева помощ.
1928/1929 учебна година – броят на учениците е увеличен: 37 ученици в ІV отделение. Събрани са 70 лева за детска библиотека. Закупени са книги и едно издание на сп. „Светулка“.
1929/1930 учебна година – учителката Олга Василева обучава 47 деца от ІV отделение през І срок. В тази година броят на учителите се увеличава с назначаването на Пена Бояджиева от с. Угърчин, Ловчанско. През годината са организирани групови и пунктови конференции, които са посещавани редовно. На 24 май учебната година приключва с годишно утро.
През 1930/1931 учебна година е организирана екскурзия до София с посещения на църквата „Св. София“, „Св. Александър Невски“, гроба на Иван Вазов, паметника на Васил Левски, паметника Цар Освободител, Народното събрание, Зоологическата градина, Халите, Борисовата градина, Етнографския музей. Учениците са силно впечатлени от екскурзията. Учебната година приключва на 31.V.1931 год.
През 1931/1932 учебна година в училището учат 49 ученици от ІV отделение. На 17 и 18 януари няма учебни занятия поради снежна буря с натрупал сняг повече от 60 см. Учебната година завършва с утро на 24.05.1932 год.
През учебната 1934/1935 год. заради преброяването на населението в България и ангажираността на учителите – Ружа Цонкова и Евтим Яначков, Коледната ваканция започва на 27.ХІІ.1933 год.
На 3 октомври 1935 год. поради трите празника – Възшествието на Н.В. царя, Независимостта на България и празника на българската армия учениците са заведени на молебен в Банкя.
През учебната 1937/1938 година откриването на 15 септември започва с водосвет на енорийския свещеник и няколко майки.
На 4 март 1938 год. децата са заведени на черква да се причастят. На годишното утро на 5 юни, с което приключва учебната година, присъстват общинският кмет на Банкя и монахини от близкия манастир „Св. Троица“. В летописа е отбелязано, че след завършване на учебните занятия за предходната година, на 16 юни 1937 год, се ражда престолонаследникът Симеон, и в чест на това събитие Министерството на народното просвещение и лично министърът д-р Николаев издава заповед № 1524, с която нарежда успехът на всеки ученик от І отделение до университета да бъде повишен с единица. Така в училището няма оставащи ученици да повтарят. Все пак впоследствие заповедта за І-во отделение за съвсем слаби ученици се видоизменя и те са подложени на проверка дали владеят азбуката. Ако това не е така, те са оставени да повтарят. Такова дете в училището е Лоза Петрова.
През учебната 1942/1943 година се говори за неудобства, липса на обувки и облекло за учениците, недостатъчна храна. Трапезария не е открита.
Учебната 1943/1944 година започва с траур, заради починалия цар Борис ІІІ, обединил почти всички български земи. Персоналът е същият, с 54 ученици в ІV отделение. Занятията са прекратени, защото учителката Спасия Юрукова посещава курс по телесно възпитание, а главният учител Петко Бенчев е мобилизиран.
От 29 септември 1943 год. обучението се води и в четирите отделения от Спасия Юрукова при много лоши обстоятелства: липса на достатъчно чинове, учебни помагала и много чести въздушни тревоги, при които индустриалният квартал в София е бомбардиран няколко пъти. Силните трясъци се чуват в Михайлово, всяват паника сред населението и специално сред учениците. Запомняща е бомбардировката над София на 10.01.1944 год. Земята се тресе като при земетресение. Говори се за разрушени черкви, болници, училища, Майчин дом, къщи и почти всички казарми. Загиват хиляди невинни деца и старци. Пътищата през нощта са задръстени от бягащи. Ранен в главата е и съпругът на учителката Спасия Юрукова. Селото е препълнено с евакуирани. Хората спят в оборите. Официално учебната година е прекратена в цялото царство, но указанията са да се продължи със сказки, реферати, четения, забави, утра.
На 3 март 1944 год. тържествено е отбелязано Освобождението на България. На 29 март София отново е бомбардирана. Виждат се големи огньове. На следващия ден са разрушени гарата, жилищни кооперации. Учителката пише, че е разрушена и тяхната къща в София до основи.
На 1 април сградата на училището е заета от Щаба на Военното училище. На 17 април, втория ден на Възкресение Христово, отново има бомбардировки. На 23 април е изнесен спектакъл, комедията „Ловджийска сватба“ от Н. Фол. Събрани са 2300 лева в полза на пострадалите от бомбардировките. Учебната година приключва с утро на 28 май.
На 1 септември 1945 год. е организирана забава за учениците по случай празника на народните будители. На 16 ноември всички главни учители са свикани на инструктаж за предстоящите избори в Съдебната палата в София.
На 8 септември 1945 год. са проведени избори за народна република, а 9 септември е отбелязан тържествено. Всички, начело с кметския наместник Свилен Митов и учителката Анна Николова, отиват на манифестация. Представена е селска сватба от селяните, като баба Ирина хвърлила жито на другаря Георги Димитров и други видни лица пред народното събрание. На 8 юни е проведено годишното утро с песни, стихотворения и пиеските „Детска седянка“ и „Стоян партизанина“.
На 25 септември 1947 год. София и населението от региона посреща тържествено маршал Тито. Пред сградата на БНБ са слушани речи на Тито и Димитров.
1948/1949 учебна година - на 9 септември има участие в манифестацията в София. В Банкя на връщане е имало хоро на площада.
На 19.ХІІ. се отпразнува тържествено V конгрес на БКП. На 2 януари 1949 год. е проведено новогодишно тържество с пиеската „Тимур и неговата команда“, а на учениците са раздадени сладки. На 19 февруари е проведено утро за Левски, а на 5 юни – годишно утро с пиеската „Септемврийчета на борба“.
1951/1952 учебна година – училището е посетено от лекар и зъболекар.
През учебната 1955/1956 година учителят Петър Хубанов ръководи литературен кръжок, на който е разгледан романът „Майка“ на Горки. На 23 ноември се провежда екскурзия до с. Мало Бучино.
През 1956/1957 учебна година тук става учител Петър Хубанов Куев от Севлиево. На 1 ноември се извършва преброяване на населението в село Михайлово – 331 жители. На 17 октомври е проведена среща с ученици от Градоман и Мало Бучино, както и посещение на стопанството в Мало Бучино. На 2 април в Михайлово е проведено педагогическо събрание на учители. Годишно утро на 8.VІ.1958 год.
На 28 декември ТКЗС „Димитър Благоев“ поема шевство над училището. На 30 март 1959 год. ново шевство над училището поема ТПК „Солидарност“ от гр. София. „Солидарност“ подпомага училището със 100 000 лева за обзавеждане и украса. Ограден е дворът. На училището са дадени 6 дка земя за опитен участък, който е засаден с царевица. Годишно утро на 31 май.
1959/1960 учебна година – учител е Стоян Йорданов Профиров, родом от с. Леново, Първомайско, живеещ в Банкя. На 19 февруари е отпразнуван патронът на училището – Васил Левски.
На 12 юни 1961 год. е проведено пионерско събрание в чест на първия космонавт Юрий Гагарин.
Летописна книга на Народно основно училище „Петко Георгиев“ с. Клисура, започната през учебната 1956/1957 година
Липсват сведения за живота на училището за периода от 1952 до 1956 година.
За учебната 1956/1957 година са се обучавали общо 83 ученици. Директор е бил Кирил Илиев от София с висше философско образование. В училището преподават учителите Иван Георгиев и Славка Тодорова - и двамата със средно педагогическо образование. Учебно-възпитателната дейност се извършва в духа на времето и в съответствие с действащия тогава комунистически морал. Училището трудно осигурява отоплението през зимата поради лошото финансово състояние. За историята на село Клисура интересни сведения дава 93-годишния Стоимен Манолов, сражавал се в боевете на Кожух планина, Джеп и Каймакчалан в Македония. Старото село е било разположено на главния път за Трънско – Брезнишко и София, но турски търговци (туджари) са заграбвали добитъка на хората преди Освобождението, което принуждава населението да се засели в по-непристъпни места. Дават се подробни сведения за родовете и махалите в развитие. Селото е било нападано и от черкези, които принуждавали местните хора да ги гощават с поискани от тях ястия и всички техни прищевки били изпълнявани.
Първата училищна сграда е открита на 25 май 1914 год. Построена е с дървен материал и камъни от околността, с активно участие на местните хора. През 1939 год. е направено разширение. Записани са спомените на 50-годишния Пателей Благоев и сведения за манастира в с. Клисура „Св. Петка“, ръководен от игуменката Мария, рускиня, родена в гр. Киев. Вероятно е започнат строеж към 1859 год. По инициатива на игуменката Мария през 1957 год. е построена нова църква с 1000 лева, отпуснати от Св. Синод и волни пожертвования.
През учебната 1958/1959 година директор на училището е Кирил Илиев, а учители са Йордан Йонков, Иван Бояджиев, Верка Божилова. През тази учебна година за първи път училището ползва електричество. Училищният двор е заграден със средства от бране на шипки. Създадена е работилница с набавени три тезгяха с инструменти.
1960/1961 учебна година – през тази година се реставрира паметникът на загиналите клисурци, закупен е радиоапарат „Комсомолец“ и диапрожекционен апарат с филми. Инспектори не посещават училището.
1961/1962 учебна година – в края на годината прогимназията е закрита поради малкия брой ученици.
1962/1963 учебна година – училището става начално. Прогимназиалният курс е преместен в 78. училище в Банкя. Учениците са настанени в общежитие. Стефан Петков, след като разбира, че не се знае защо училището е с патрон „Петко Георгиев“, прави проучване и разбира, че това е човек, участвал в съпротивата, убит като партизанин при село Литаково през 1944 год.
1963/1964 учебна година – въпреки че с личния труд на селяните е прокаран водопровод в селото, училището не е водоснабдено.
1964/1965 учебна година – на 6 май 1964 год. по настояване на клисурци е продължена автобусната линия София – Банкя – Клисура.
1965/1966 учебна година – от София училището е водоснабдено и канализирано. Обучават се 17 ученици. През следващата година училището е закрито.
78 СУ "Христо Смирненски"
Днес 78 СУ "Христо Смирненски" е най-голямото на Балканския полуостров. С 64 просторни класни стаи, 8 специализирани кабинета, 3 компютърни зали със свободен достъп до Интернет, два физкултурни салона, плувен басейн, Мултимедиен кабинет, кабинет "Религия", модерна актова зала с театрална сцена, кабинет "Безопасност на движението", модерна зала за целодневно обучение.
Връзки
Адрес:
Телефон:
Имейл:
[email_protected]
2021 © 78 СУ "Христо Смирненски" | Общи условия | Бисквитки | Карта на сайта