+359 (0)2 997 70 72[email_protected]
Изследваме и съпреживяваме нашата богата история

От 14.06.2022 г. до 15.06.2022 г. се проведедвудневно пътуване с образователна, възпитателна, културно-развлекателна и опознавателна цел до Панагюрище и Копривщица, в което участие взеха ученици от петите и шестите класове в 78. СУ «Христо Смирненски».
С вълнение очаквахме тази екскурзия, защото тя бе посветена на градовете, оставили ясен отпечатък върху нашата Възрожденска история – Копривщица и Панагюрище –люлката на Априлското въстание от 1876 г., а в същото време отпразнувахме и завършването на изключително успешната учебна година.
Научихме ,че градчето Панагюрище е разположено в южните склонове на Средна гора. Думата „панагюр” е синоним на „панаир”. Градът е кръстен на малкия панаир, които се организирал по брега на реката.
Център на легендарното Априлско въстание през 1876 г., дори е обявен за столица на България за десет дни. В Панагюрище е изпратено знаменитото „Кърваво писмо” от Каблешков, а на 22 април 1876 г. тържествено е осветено знамето на Райна Княгиня /разбирасе ,че посетихме и нейната родна къща/. Била е само на 20 години, когато Бенковски ѝ предлага да ушие байрака на въстаниците и тя извезла със сърма лъва и огнения девиз „Свобода или смърт!“. В двора на къщата е паметникът на Райна Княгиня и гробът на нейния баща отец Георги Футеков, убит жестоко от турците.
В средата на XX в. тук е открито световноизвестното Панагюрско златно съкровище – шедьовър на тракийското изкуство, датира от IV-III в. пр. н. е, открито на 8 декември 1949 г. от тримата братя Павел Петко и Михаил Дейкови. Въздействието и красотата на тези 6 кг злато не може да се опише, трябва да се види, да се усети.
В Историческия музей е представена експозиция, посветена на Априлското въстание с оригинални реликви, свързани с героичната епопея от Април 1876 г. В двора на музея е показана реконструкция на Възрожденска занаятчийска улица, където с автентични експонати и фигури на майсторите-занаятчии, са отразени главните занаяти, свързани с подготовката на въстанието. В основната сграда на Историческия музей е експонирана богата колекция от огнестрелно и хладно оръжие от XVIII – XIX век, използвано по време на Априлското въстание. Акцент в експозицията е и представената възстановка на облеклото на панагюрските въстаници. В една от залите на музея е изложен макет на Панагюрското златно съкровище с размери 2:1, придружено с беседа.
“Никой не е по-голям от хляба”, казва народът ни. Българската почит към тази основна храна намира израз и в открития през юни 2016 година Музей на хлябаи традиционните храни в Копривщица, който посетихме. Тук в пъстра и топла автентична атмосфера се запознахме с видовете хляб, които са се правели някога. Научихме какво е симид, самун, що е това хромел и как с него някога ръчно се е мляло житото, далеч преди мелниците. Запознахме се с пътя на хляба от хамбарите, от житото, през мелниците, брашното, месенето и изпичането му, до трапезата. Разбрахме колко много усилия трябват, за да се смели житото, от него да се получи шепа брашно, от зрънцето да се стигне до филията . Видяхме нагледно как се правят бабините хлебчета популета, характерни за този край. Ние сами преживяхме създаването на хляба.
В ранния следобед се настанихме Хотел «Орлов камък», където се забавлявахме на воля и вечеряхме. Бе ни организирана прекрасна вечер с дисководещ около лагерен огън.
На следващия ден посетихме и града-музей, архитектурен и исторически резерват Копривщица. Тя е сред Стоте национални туристически обекта на Български Туристически Съюз. В китното възрожденско градче се намират известните къщи-музеи: на писателите - Къща-Музей „Любен Каравелов” и Къща-Музей Димчо Дебелянов,на революционерите: Къща-музей Тодор Каблешков и Къща-музей Петко Лютов. След това разгледахме и Катедралната църква „Св. Богородица“.
”Добре дошъл в Копривщица, приятелю!” е мотото на града
Сгушена в прегръдките на Средна Гора, заобиколена от вековни борове, нашарена от потоци и реки, скътала в пазвата си паметта на България... Кълдъръмени сокаци, еркери на шарени къщи, високи дъбови порти, кьошкове с пъстри цветя и дантелени завески, топли черги, звънки пендари, аромат на борова гора и диви ягоди, пеещи потоци, дъхави билки... Тежки чорбаджии, горди балканджии, работливи домочадия. Найден Геров, Йоаким Груев, Любен и Петко Каравелови, Ненчо Ослеков, хаджи Ненчо Палавеев, Димчо Дебелянов... Първата пушка на Калъчевия мост, Кървавото писмо, Хвърковата чета. Развято везано знаме, смели момци с лъвски знаци на калпаците – Каблешков, Бенковски, Волов. Райна Княгиня. Въстание и погром, гордост и страдание. Уникални личности, променили родната и световна история.
Доволни от наученото и преживяното, ние се завърнахме в родната Банкя , с надеждата да продължим с изследването и съпреживяването на нашата богата история.
Ръководители на младите историци: г-жа Маргарита Мишева и г-жа Калинка Донева