+359 (0)2 997 70 72[email_protected]
Рим – античният, християнският и артистичният...

РИМ – АНТИЧНИЯТ, ХРИСТИЯНСКИЯТ И АРТИСТИЧНИЯТ
И БЪЛГАРСКИТЕ СЛЕДИ В РИМ 03 – 06.03.2023 г.
Всеки обичащ историята човек мечтае да посети Рим – вечният град! На нас – ученици от петите, шестите и седмите класове, учители и родители от 78.СУ “Христо Смирненски“ гр. Банкя, ни се отдаде прекрасна възможност за 4 дни да видим от къде е започнала историята на света.
Всеки българин, посетил Рим, може дълго да разказва за града на цезарите и папите, на Рафаело и Микеланджело, за Пантеона и Колизея, за базиликата "Сан Пиетро" и Ватиканските музеи, за живописните площади с прелестни чуруликащи фонтани…
Но малцина знаят, че във вечния град има български следи –места, свързани с българската история и с достойни българи!
На площада срещу прочутия "Фонтана ди Треви" се извисява барокова църква от ХVІІ век - "Сан Винченцо и сан Анастазио". По време на официалното си посещение в София на 24 май 2002 г. папа Йоан Павел ІІ я предоставя официално на българската общност в Рим и цяла Италия за православно богослужение. Избрано е църковно настоятелство.
Българската следа ни отвежда в църквата "Сан Андреа дела Фрате", която се извисява недалеч от площад "Испания". В криптата й е погребан и един българин. Тленните останки на Петър Парчевич са положени в гробницата на знатната римска фамилия Велтери. Петър Парчевич е доктор по каноническо право и теология. Подчинява целия си съзнателен живот на една единствена заветна цел, която преследва всеотдайно – освобождаването на България от турско иго с помощта на католическа Европа. Вещ дипломат, ползващ се с изключителен авторитет, пренебрегвайки задълженията си на Марцианополски архиепископ, той обикаля от държава в държава, среща се с папи, императори, крале, висши църковни и светски сановници, за да ги привлече на страната на своята родолюбива кауза. Но XVII столетие явно не е времето за осъществяване на такова съдбовно начинание. Смъртта го застига в Рим през 1674 г.
Посетихме и Базиликата „Санта Мария Маджоре”, където Папа Адриян ІІ благословя написаната от Кирил и Методий азбука, а също и манастирът към Църквата “Санта Праседе” -мястото в Рим, където светите братя Кирил и Методий живеят между 867 и 869 г., където наричащият се тогава Константин приема монашеското име Кирил и където той умира.
Не подминахме и Базиликата “Сан Клементе” – един от най-ярките и стойности примери за културните пластове в Рим /светилище на Митра от 1 век, палеохристиянска църква от 4 век, където е и гробът на Свети Кирил Философ, горната базилика е от 12 век/.
Трудно ще се намери българин, попаднал в италианската столица, който не е свел глава пред гроба на Св. Кирил Философ в базиликата "Сан Клементе" – най-таченото българско място тук. Църквата се намира в центъра на града, на Виа Сан Джовани ин Латерано, която започва от Колизея и стига до Латерана, сякаш свързвайки символично Античността със Средновековието. В левия кораб на долната по-стара църква е сивият мраморен саркофаг на славянския първоучител Св. Кирил Философ, който на 14 февруари 869 г. намира вечен покой във Вечния град. Тук отдават почит не само българите, но и всички други народи, орисани да се докоснат до словото и мъдростта на Солунските братя, дали ни писменост и така написали А, Бе, Ве-то на Ренесанса. На стената над самия гроб през 1929 г. е поставена керамична икона на първоучителя с паметен надпис на български и италиански език. Мълви се, че мощите на светеца-защитник на славянското слово отдавна са изчезнали, а саркофагът многократно е заравян и изравян. Но тук постоянно има поклонници, запалени свещи и свежи цветя…
Освен това разгледахме и Артистичният Рим:
- Олтарът на Мира; Камарата на депутатите и Парламентът; Площад “Колона” с колоната на Марк Аврелий и една от най-важните правителствени сгради – двореца “Киджи”.
- Площад “Ротонда” с Пантеона.
- Площад „Навона” – истински бисер на бароковия Рим.
- Площад “ Ларго ди Торе Аржентина “ - Археологически обект и дом на колония от котки, разположен близо до мястото, където е убит Юлий Цезар.
С нищо сравнимата Ватикана - най-малката суверенна държава в света – както по площ, така и по население ни впечатли с толкова много неща….Площта ѝ е около 44 хектара, а населението – 842 жители. Разположена е на Ватиканския хълм в западната част на Рим и е изцяло заобиколена от града.
А посещението на Ватикански музеи ни остави без дъх.
- Разглеждахме площада и базиликата “Свети Петър” с гроба на Свети Апостол Петър – най-голямата християнска църква в света с безценни произведения на изкуството, измежду които “Пиета” на Микеланджело, мозайките на “Сан Пиетро”, Статуите и балдахина на Бернини.
Естествено, че разгледахме и останките от Древен Рим и Рим на императорите:
- Колизеумът /представихме си битките между гладиаторите и животните, а някой даже и прекрасната игра на Ръсел Кроу /Амфитеатър на Флавиите/ , Арката на Константин – най-голямата и най-добре запазена древна арка.
- Републиканският Римски Форум – сърцето на Рим, където се е водил общественият, политически и административен живот на древния град, Палатинският хълм – най-древното място в града, където според легендата се намира пещерата, в която вълчицата е кърмила Ромул и Рем и където императорите са строили разкошните си резиденции.
- Улицата на Императорските форуми: форум на Юлий Цезар, на Август, на Нерва, на Веспасиан, на Траян, чиято колона, достигнала до нас почти непокътната, представлява изящен шедьовър на римското изкуство.
- Капитолия – най-малкия от седемте хълма, религиозно средище на Рим: площада на Капитолия с конната статуя на Марк Аврелий, на Юнона Капитолийска, на капитолийската вълчица.
- Театро Марчело /големият брат на Колизеума, построен 100 години преди него/
- Площад “Венеция” с олтара на обединена Италия.
- Национален паметник на Виктор Емануил ІІ, величествен мраморен храм, издигнат в чест на първия италиански крал и войниците от Първата световна война.
Преизпълнени с емоции от видяното, чутото и усетено, ние хвърлихме по една монета във фонтана ди Треви с тайното желание да се завърнем пак в този омагьосващ град.
Написала с вълнение: Маргарита Мишева –учител по история и цивилизации в 78.СУ „Хр. Смирненски“, гр. Банкя