+359 (0)2 997 70 72[email_protected]
Национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда"
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „Осигуряване на съвременна образователна среда“ 2020
Модул „Библиотеките като образователна среда”
Бенефициент на програмата са Държавни и общински училища в системата на училищното образование на територията на Република България.
Срок за изпълнение на програмата: учебната 2020/2021 година. Общ бюджет на програмата – 6 000 000 лв. за модул „ Библиотеките като образователна среда ” – 300 000 лв.
Целите на програмата са осигуряване условия за равен достъп до предучилищно и училищно образование и повишаване качеството на образователния процес. Насърчаване на четенето за постигане на интелектуално, емоционално, социално, културно и личностно развитие на ученика.
Очакваните резултати са обогатяване на училищния библиотечен фонд, повишаване на читателския интерес. Създаване на кът за четене – любимо място на учениците в училищната библиотека или създаване и обособяването на такива пространства. Провеждане на инициативи в училищните библиотеки / „кът за четене”. Провеждане на съвместни инициативи между училища и обществени библиотеки.
Националният исторически музей посрещна ученици от 78. СУ "Христо Смирненски"
Във връзка с участието на 78. СУ „Христо Смирненски“ в Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“, със средства, осигурени по програмата, на 15.04.2022 г. и на 21.04.2022 г. учениците от шестите и седмите класове в 78. СУ "Христо Смирненски" бяха гости на Националния исторически музей, намиращ се в гр. София.
Целта на посещението е разширяване на знанията, уменията и компетентностите на учениците чрез използване на съхраненото културно-историческо наследство, както и прилагането на нови, съвременни музейно-педагогически методи на преподаване. Включването на емоционалния и творческия потенциал на учениците води до насърчаване на себеизявата им в хода на образователния процес, развива допълнителна опитност и умения, повишава интереса към знания и задълбочава мотивацията им за учене. От голяма важност е и изграждането на родова памет и отношение към родните исторически ценности и национална идентичност.
Учениците с въодушевление разгледаха експонатите, проявиха голяма любознателност и задаваха много въпроси за произхода на културните исторически ценности. Провокиран беше интересът им към музейното дело, към случващото се в музея, към откривателство и търсене.