+359 (0)2 997 70 72[email_protected]
История
За училището
Контакти
[email_protected]
До училището се пътува с автобуси № 49 или 48
С влак от Централна гара
Историческа справка за развитието на образователното дело в Банкя, региона и 78. СУ „Христо Смирненски“ до 1994г.
От страниците на летописните книги
За развитието на просветното дело в региона са съхранени 3 летописни книги: на Михайловското основно народно училище от 1924 до 1960 година, на училището в с.Клисура – от 1956-1966г. и на 78. училище „Христо Смирненски“ в Банкя от 1954 до 1982г.
От наличните летописни сведения се разбира, че през време на турското владичество е нямало възможност да има училища навсякъде. Тази тенденция продължава и след Освобождението.
В по-големите села, където е имало училище, са се събирали ученици от няколко села. Едва през 1907 г., когато в село Михайлово има достатъчен брой ученици, е открито за първи път първоначално училище с І и ІІ отделение. За учителка е назначена Зорка Дончева, която преподава до 1912г.
За училищна сграда е използвана къщата на Киро Величков, а след това на Меле Божилов, а по-късно и на Сава Еленкова. За историята на просветното дело в с. Клисура много интересни са сведенията на 93-годишния дядо Стоимен Манолов, участник в Балканската и Първата световна война, родоначалник на многобройна челяд.
Първата училищна сграда в с. Клисура е открита на 25 май 1914, когато там се обучават 10 ученици. Построена е с дървен материал и камъни от околността, с активното участие на местните хора. По късно, през 1939, тя е разширена.
Тук може да проследите етапите от историческото развитие на нашето любимо училище
- Летописна книга на Михайловското основно народно училище (1924 год. – 1960 год.)
До 1921 год. там учителстват последователно Цв. Христова, Ст. Константи, М. Караджинова, С. Маджарова, Йонка Керемитчиева, Тодор Арнаудов, Елена Тошева.
През 1921 год. е назначена Параскева Иванова. Тогава за училищна сграда е наета къщата на Захари Спасов, а през 1922 год., с усилията на г-ца Иванова, е построена самостоятелна училищна сграда, която посреща своите първи ученици през 1923 год. В двора на училището е издигнат паметник на загиналите герои съселяни, участници в Балканската и Първата световна война. Паметникът е осветен на 8 юли 1923 год. от заместника на митрополит Стефан, в присъствието на военния министър генерал Вълков, генерал Лазаров, окръжния управител и други видни лица, в присъствието на много хора и от съседните села. - Летописна книга на 78. СОУ „Христо Смирненски“ – гр. Банкя
Учебната 1954/1955 година започва със 750 ученици: 347 в начален курс и 403 в среден курс. Има 21 паралелки и 22 учители. През учебната година наред с българските ученици в училището се обучават и 166 ученици от Корея, деца от домовете за деца и юноши – „Роза Димитрова“ и „Асен Златаров“ в Банкя. Заедно с българските учители учителстват и другарите Пек Цо и Рен – учители от Корея. От 1 януари 1955 год. село Банкя преминава към град София и училището преминава под контрола и ръководството на Димитровски райсъвет в София.
- Историята на нашето училище
Според Държавния архив на образованието в Габрово, училището в Банкя е открито на 28 септември 1887 год. в къщата на банчанина Коста Манчев. Изучавало се четене, смятане, родиноучение, краснопис и вероучение. Учениците пишели на каменни плочи с тънки пръчици, наречени калеми. Учениците в първото училище не били много, само осем. Издръжката на учебния процес се поемала от управата на селото и главно от Филиповската община, към която се причислявала и Банкя. Първият учител, Мито Младенов Иванов от село Клисура, бил високообразован за времето си човек.
- 2016/2017 учебна година или 130-годишната история на 78. СУ - извор на знания в Банкя
Учебната 2016 / 2017 година протича изключително емоционално - в празничния дух на 130-годишния юбилей на училището в Банкя.
Денят, в който училището за първи път отваря врати, е 28 септември 1887 г. Във връзка с празника е издигнат юбилеен транспарант с надпис „78. СУ „Христо Смирненски - гр. Банкя, 130 години - традиция, знание, устрем“. - 2017 / 2018 учебна година
Началото на тази учебна година също е белязано от емоциите на 130-годишния юбилей, за който разказва на първия учебен ден директорът на училището – г-жа Весела Неделчева.
Новото за тази учебна година в 78. СУ е утвърдена от МОН иновативна паралелка със саундпейнтинг методика и ръководител г-жа Детелина Георгиева. - 2018/2019 учебна година
В традиционното начало на новата учебна година също не липсват трепетни емоции. Настроението в първия учебен ден е приповдигнато и вдъхновяващо. Колективът на 78. СУ с нетърпение очаква откриването на новата изложбена зала на училището, която представя както неговото развитие във времето, така и елементи от историята на Банкя. Експозицията „Минало, настояще, бъдеще“ е открита тържествено на 28 септември 2018 г. от кмета на гр. Банкя – г-н Рангел Марков, и директора на 78. СУ „Христо Смирненски“ – г-жа Весела Неделчева.
- Емоционалната и необичайна 2019 / 2020 учебна година
Новата учебна година за 78. СУ „Христо Смирненски“, гр. Банкя носи на училището нов директор. През лятото на 2019 г. госпожа Димитрийка Герасимова заема ръководното място в 78. СУ след дългогодишното управление на г-жа Весела Неделчева. Първият учебен ден е изключително емоционален за новия директор, който с голяма надежда, устрем и топли думи приветства всички ученици, учители, родители и гости на първия учебен ден.
78 СУ "Христо Смирненски"
Днес 78 СУ "Христо Смирненски" е най-голямото на Балканския полуостров. С 64 просторни класни стаи, 8 специализирани кабинета, 3 компютърни зали със свободен достъп до Интернет, два физкултурни салона, плувен басейн, Мултимедиен кабинет, кабинет "Религия", модерна актова зала с театрална сцена, кабинет "Безопасност на движението", модерна зала за целодневно обучение.
Връзки
Адрес:
Телефон:
Имейл:
[email_protected]
2021 © 78 СУ "Христо Смирненски" | Общи условия | Бисквитки | Карта на сайта